KİM KİMİN [K]ATIĞI?

altı deliğiniz var. delikdeşik derinizi saymazsak.

kirlenmiş dünyayı yedi atığınızla kirletiyorsunuz. gözyaşınızın nafileliği, terinizin beyhudeliği, nefesinizin hiçliği, sperminizin/ıslaklığınızın küstahlığı, osuruğunuzun nağmesi, sidiğinizin keskinliği, bokunuzun boncuğuyla.

eşya düzüyor, yığıyor, biriktiriyor, yıpratıyor, atıyorsunuz. eşyanın umrunda mısınız? o sizi görmüyor bile, siz onu çoğalttıkça o sizi eskitiyor. zamanın izini yakalamaya, adımlarını durdurmaya çabalamanın trajik bir delili o. zavallısınız siz. eşya, içinizdeki sizin dışındaki herşeyiniz. eşya, sizi kıskıvrak bağlayan “nunuwan”ınız.* eşyanız ne de gözalıcı öyle! geçmişinizden alıkoymaz, bugününüze sıkı sıkı bağlar, yarınınıza koşmanıza ayak bağı olur. voilà! oh lâ lâ!

kapatın deliklerinizi, neme lâzım. yaşadığınızı unutur, avunursunuz belki. yaşadığını sanmak için gerekli o delikler. derinizin gözeneklerini umursamazlıkla tıkayın, neyi umursadığınızı bilmek için önce bir boğulma, havasız kalma temrini yapın. atık koleksiyonunuzu heba edin. bütün bunları ben mi söyleyeceğim ille?

eşya sizi harcıyor. biriktirmiyor. eşya akıllı. eşya bilinçli. eşyanın deliğisiniz siz. eşya sizin deliğinizmiş gibi yapmayı sever. eşya kurnaz. eşya tıknaz. siz mi temel reis’siniz, eşya mı safinaz? azizim, eşya size ne dese az.

başkasının eşyasıysanız siz kimsiniz o içerideki? parmak izi bırakılmış mı? kim kimi tartmış kefesinde, kim kimi gömmüş gizli kasaya, kim kimin janjanlı ambalajı? günün şarkısı: and in her eyes you see nothing. no sign of love behind the tears, cried for no one.

ilk atığınız kalsın yerinde. [k]atmayın.

(*) micronesia adalarından caroline’de yaşayanların dili olan ifaluk dilinde “duygudüşünce”.

(**) müzik: tom waits, “little drop of poison”, orphans: brawlers, bawlers & bastards.

Reklamlar

2 Yanıt to “KİM KİMİN [K]ATIĞI?”

  1. Aziz Azad Dural Says:

    “eşya düzüyor, yığıyor, biriktiriyor, yıpratıyor, atıyorsunuz. eşyanın umrunda mısınız? o sizi görmüyor bile, siz onu çoğalttıkça o sizi eskitiyor.”
    Bütün hikaye burada. Dediğin gibi Yoldaşım, aslında biz eskiyoruz eskiyeni bırakmayıp her adımda biraz daha “leş” oluyoruz.

  2. metin Says:

    sevgili yoldaşım, bu evime de hoşgeldin. kendi yazımdan bir alıntı yapacağım: “eşya, içinizdeki sizin dışındaki herşeyiniz. eşya, sizi kıskıvrak bağlayan ‘nunuwan’ınız.” sadece bunu bile yazsam olurdu aslında.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: