OH DARLING GO TO SLEEP…

bazen kendimi bu sanal dünyanın içinde kapana kısılmış gibi hissediyorum. (sanal deyince internet ortamını kastediyor değilim. şu dışarıdaki hayatın sanallığından, sankiliğinden, “matrix”inden bahistir bu.) işte o zaman hayat bana diyor ki: kaç, uzaklaş! kelimeler sakattır, kelimeler hiçbir işe yaramaz şeylerdir, kelimeler tehlikelidir, yanıltıcıdır, kelimeler birer iletişememe birimidir, sussan daha iyi iletişirsin belki, kelimeler dinamittir ruhunun hangi yalçın kayalarında patlayacağı belli olmayan… şekspir boşuna mı ünlemiştir üç kez, geldiysen ey eğer kelimelerin ruhu!

bugün yay gibiyim. ok nereye saplanacak? belki kalbimin tam ortasına, bir bumerang gibi. belki ıskalayacak kafadaki elmayı. belki sonsuz bir paralel çizgide anlamlar, anılar, düşler, hayaller, arzular, istekler, değerler evrenimin bağrını yakıp geçerek kaybolacak karanlık ve bilinmez boşlukta…

en iyisi, yıllar yıllar önce çok sevdiğim, fakat türkiye’de hemen hemen hiç tanınmayan bir topluluğun en sevdiğim şarkısına yıllar sonra kavuşmanın verdiği buruk sevinçle -buruk, çünkü aradan gaddar ve yıkıcı bir zaman geçince öyle- kulak vermek… n’apalım bu da böyle bi minicik içdökümü olsun.

(*) the strawbs, “tears and pavan”,  bursting at the seams / acoustic strawbs: baroque & roll. 

6 Yanıt to “OH DARLING GO TO SLEEP…”

 1. fb Says:

  Bu âdem dedikleri
  El ayakla baş değil
  Âdem mânâya derler
  Sûret ile kaş değil

  Gerçi et ü deridir
  Cümlenin serveridir
  Hakk’ın kudret sırrıdır
  Gayre bakmak hoş değil

  Âdem mânâ-yı mutlak
  Âdemdedir nutk-ı Hak
  Âdemden gafil olma
  Nefsi de serkeş değil

  Kendi özünü bilen
  Maksûdun bulan kişi
  Hakk’ı bilen doğrudur
  Yalancı kallaş değil

  Bu kaygusuz Abdal’a
  Âşık demen dünyada
  Nakş u Sûret gözetir
  Maksûdu nakkaş değil

  Kagusuz Abdal

  güzellikler için teşekkür ederim: )

 2. çuvaldız Says:

  Bazılarımız kadehteki alkol ile sarhoş olur ardından kötü bir baş ağrısından,ağızda kalan buruk acı bir tattan kurtularak ayılmaya,sarhoşluk öncesi halimize tekrar geri dönmeye çalışırız.Eğer müptezellik söz konusu ise damarlarda kan yerine alkol dolaşıyorsa…!

  Kadeh kadeh içilen alkol değil de yoğunluğu oldukça fazla olan duygularsa eğer!Hani şu yabani otlarından arındırılmış en verimli topraklarda sakınılarak yetiştirilen üründen, büyük bir itina ile hasat edilerek imal edilmiş olduğu için bıraktığı tadın izini takip etmekten ne kadar içildiğinin farkına bile varılamayan duygular; önce çakırkeyif sonra sarhoş eden maşukla mayalanmış mey.Her yudumda alınan lezzetin biran evvel tüm benliği istila etmesi arzu edilirken bilinemez elbette bunun maşukun fethi olduğu.Bu fetih, etten kemikten muhafazanın içinde olanın kabını eriterek onunla hemhal olması,kendine benzetmesidir.

  arıyorlar göçebeyi
  kendinden başka
  her yerde
  soruyorlar bir de
  göçebe nerde
  bilemiyorlar
  bulamıyorlar
  göçebeyi
  kendinde**

  İster aşık densin ister sarhoş ama ete kemiğe bürünmüş aşktır artık o. Yazılabilir artık kapıya “aşk, burada oturuyor” diye. 🙂
  Şimdi söyler misiniz Metin bey bu sarhoş, ayılmayı dileyebilir mi?Onu bulunduğu alemden koparacak ehemmiyetini artık çoktan yitirmiş olan her şeyden kaçar.Onun meyinden nasiplenmemiş her kelime sakattır,tehlikelidir yanıltıcıdır.Suskunluğu ister çünkü dinlemek istediği çağlayan duygularının sesidir sadece.En güzel kelimeler bu sesin notalarıyla uyumlu olanlardır.

  Siz içinizi dökerken ben pc nin kartuşu uzatmıştım ne yazık ki ancak bu kadarını alabilmiş 🙂

 3. JoA Says:

  susmak insanı kendisine mi yaklaştırıyor ne? o zaman hayat beceriksizi mi demek lazım bizim gibilere? yine pişti yapmışız sanki sevgili metin bey. yazmayı beceremediklerimi ya da “işte tam da budur” dediklerimi sizden okumak büyük zevk. elleriniz dert görmesin.

 4. metin Says:

  Kıymetli Çuvaldız Hanım,

  Bu şahane yorumunuza ne desem boş, ne desem hafif kalır. İnanın!

 5. metin Says:

  Sevgili JoA, teşekkür ederim.

  Susmanın insanı kendinden uzaklaştırma ihtimali, kendine yaklaştırma ihtimalinden galiba daha fazla… Ya da bu, zamana ve zemine göre de değişebiliyor mu desem… Bilmiyorum ki pek de…

 6. JoA Says:

  boşverelim metin bey, ipin ucu kaçtı zaten. tutabilene aşk olsun!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: