“CHI CERCA, TROVA” MI, “CHI TROVA, CERCA” MI?

arayan, bulur.
arayan bulur.

iki cümle arasındaki farkı virgül veriyor aslında. malum, mottomuzu değiştirdik. italyancasını kullanmamızın gerisinde züppelik değil, çizme lisanına beslediğimiz muhabbet yatıyor. eskileriniz, floransa ile birlikte şiraz’ı ve dolayısıyla fars lisanını da pek sevdiğimi bilir.

cv’mizi de değiştirdik, daha doğrusu yanına not düştük. lâkin parantez içindeki o not, eklendiği ifadeyi unutturmak bir yana, daha da güçlendirip dramatik hale getirdiği için canımız sıkıldı. hepten değiştirdik.

vaktiyle kayıp derviş kardeşimizin eleştirisini çok önemsemekle, içten içe kendisine bütünüyle hak vermekle birlikte, bu bloğu bir tür “aşk acısı günlüğü” olarak tasarlamış olduğumuzdan çaresiz kalmıştık o eleştiri karşısında. bir zaman sonra, kısa bir suskunluğun ardından bloğu yeniden tasarlamış ve ilk kimliğinden uzaklaştırmıştık. yine de link adresi, adı, mottosu ve cv’siyle hep ilk dönemine gönderme yapıyor idi. şimdi o göndermeyi iyice bir budamakla daha da rahat etmiş bulunuyoruz.

böylelikle, içerik olarak zaten ilk kimliğini terketmiş bulunan blog, ilk halinden daha da uzaklaşmış, arınmış oldu. (bu arada mühim köşelemeci pozunda birinci çoğul şahısla da konuştuk ya, gam yemeyiz gayrı!)

gazze’de yüzlerce çoluk çocuk, günahsız insan israil nazizmine kurban giderken bizim buralarda böyle pestenkerane şeylerle uğraşmamız en hafif deyişle ayıp oluyor aslında. yine de içimde kalmasın dedim. “insana ilişkin hiçbir şey yabancımız değildir” düsturundan cesaret alarak biraz da.

paul eluard’la kapatayım konuyu. halil berktay hocamızın çevirisiyle:

bütün mesele herşeyi söylemekte, oysa sözcüklerim yetersiz
zamanım yetersiz, cesaretim yetersiz
(…)

yok yok, öyle kapatmayalım mevzuu. şöyle kapatalım:

chi trova, cerca.

bulan, arar.

mottomuzu niye tersyüz ettik, anlayanlar anlamayanlara anlatsın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: