HELÂK

tehlikeli adamlar olmasaydı tehlike nedir bilinmezdi. tehlike nedir bilinmeseydi tehlikeli adamlar olmazdı. tehlike nedir bilinmeseydi adamlar tehlikeli olmazlardı. tehlikeli adamlar nedir bilinmeseydi tehlike olmazdı.

tekerleme mekerleme hani benim şekerleme… dedi bir adam. tehlikesini kalbinde taşıyordu. tehlike nedir bilinsin istemiyordu. belki de istiyordu. tehlikeyi belki de bir çeşit tekerleme sayıyordu. belki böyle korunuyordu kendi tehlikesinden de. belki başkalarının tehlikesini tekerleye mekerleye yumuşatıyordu. bile isteye. bilmeye istemeye belki de.

filan işte.*

(*) zeynep hanım’a teşekkürlerimle. onun bir yazısı vesile oldu.

Reklamlar

6 Yanıt to “HELÂK”

 1. yalnız Says:

  “tehlikesini kalbinde taşıyordu.” herkes tehlikesini kalbinde taşır kanımca.. belki de benim gibi felaketidir kalbinde taşıdığı bile bile isteye isteye hem de… tekerlemeden ziyade bir şiir oldu. amaan her neyse.. geçer geçer bu da geçer… kalemine sağlık.

 2. ekmekcikiz Says:

  Bu yazıyı ilk burada okuduğumda tam kavrayamamıştım. Şimdi Zeynep’ten geliyorum, anladım. 🙂
  Peki ya tehlikeli kadınlara ne demeli Metin Bey? Bir teker de onlar için sürseniz, derim.

 3. madafaka Says:

  tehlike komiktir ki aslında.

 4. zeynep Says:

  Metin Bey,

  Asıl ben teşekkür ederim! Ne çok tehlikeli adam geçmiş güzel tekerlemenizin içinden. Ama korkmadım hiç. Ve sayfamda da sık sık, bu harika “tehlikeli adamlar” dolaşıp duracaklar. Ayak izlerini körler bile hissedecek…

 5. metin Says:

  Toplu cevap:

  1. Teşekkür ederim. Evet, herkes tehlikesini kalbinde taşır. Ama bunu şöyle de söyleyebiliriz sanki: Herkes kalbinde tehlikesini taşır. İkisi aynı mıdır, pek değildir. (Türkçenin en güzel özelliklerinden biri de budur işte: Sözdiziminin mükemmel imkanları…)

  2. “Tehlikeli kadınlar” ifadesinde bir fazlalık var bence: “Kadınlar” desek yeter, o anlama gelir zaten bu! Yazar mıyım, yazarım. Belki.

  3. Ne kadar isabet buyurmuşsunuz efenim. Çok haklısınız. Tehlike, bir yandan da komiktir basbayağı.

  4. Tehlikeli adamlar korkunç değildirler. Aslında çocukturlar, çocukluktandır tehlikeleri biraz. Kol kanat gerilesicedirler tam da bu yüzden. Ve tam da bu yüzden acıtırlar. Karşısındakileri ve kendilerini.

 6. metin Says:

  (Tek tek isme cevap vermeyişimi saygısızlık olarak algılamayınız lütfen. Dört cevap birbirine bağlıydı, bir bütünün parçalarıydı da ondan.)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: