YOU KNOW I’M NO GOOD!

türkiye’de popüler (hafif?!) müziği bok eden, silindir gibi ezip geçen, onu mutasyona uğratıp “kentli arabesk”e dönüştüren sürecin tetikçisi kimdir? cevap: sezen aksu.

sesinin yetersizliğini olgun duruşu, karakter sahibi oluşu, sevimliliği, “minik serçe”liği ile değil de, haklı olarak bunları yeterli görmeyip o müziğe doğunun içli ruhunu sızdırmaya çalışmasıyla bastırmak istemesi tartışılır. ne ki o bununla yetinmedi, vur deyince öldürdü ve bu tutumunu kendi müzikal kimliğinin alamet-i farikası yapmak istedi, başardı da.

işte ne olduysa ondan sonra oldu. kim varsa peşinden gitti. kimliğini bulma çabasındaki türk pop[üler] müziği tanrının rahmetine kavuştu.

ondan önce de popüler müziğe yerli bir renk katma çabaları olmuş, “aranjman” denen direkt uyarlama ekolünden bıkmış müzik insanları çok hoş denemeler yapmışlardı. ama onlar bunu yaparken kaynak-müziği deforme etmeyi, onun müzikal esaslarını ve ruhunu katletmeyi akıllarının ucundan bile geçirmemişlerdi. sezen aksu -büyük ihtimalle bunları böyle düşünmeksizin- bu günahı işledi.

yazık oldu süleyman efendi’ye -yani türk pop[üler] müziğine.

***

niye yazdım bu yazıyı? içeriden sezen aksu çığırıp duruyor, kusasım geldi artık, hemen amy winehouse hanım’ı imdadıma çağırdım. yetmedi, öfkemi sizinle paylaşarak azaltmak istedim.

bu arada, sezen hanım eski patronlarımdandır. iyi bir insandır, çok sever[d]im kendisini -iki üç parçasını da.

5 Yanıt to “YOU KNOW I’M NO GOOD!”

 1. metin Says:

  Bu yazımı yayımlar yayımlamaz okuyan olmamıştır inşallah. Öylesine sinirle vurmuşum ki klavyenin tuşlarına, neyi nasıl yazdığıma bile bakmamışım. Hatalı ifadeleri düzelttim.

 2. kafcamus Says:

  budur… başka söz etmeden japon selamıyla selamlarım…

 3. metin Says:

  Sağolun efenim. Aynı fikirde olduğumuza sevindim valla.

 4. hadise eurovision Says:

  sert olmuş ama iyi olmuş 🙂

 5. metin Says:

  Eh biraz sert olduğunun farkındayım ama dediğiniz gibi artık birilerinin de sesini çıkarması lazım diye düşünüyorum… Teşekkür ederim yorumunuz için.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: