AYAKKABI İLE KIRILGAN TEMAS KÖPEĞİNİN HAZİN ÖYKÜSÜ

zizek’i hiç okumadım deme bana sakın yonca. okumaktan kastımın gözünü kağıtta gezdirmek olmadığını belirtmem zekana hakaret etmek olur ki bunu yapmam. evet, zizek’i “oku”saydın, yüreğimde en muteber köşeye, başköşeye oturtmuş olduğum senin, aramızdaki o yeni, özgül ve özgün bir tanım gerektiren, o son derece büyüleyici “bin yıldır seni tanıyordum” duygusunun eksenini oluşturduğu aşkı nasıl böyle ürkünç ve trajik bir son[uç]a getirip piç gibi bıraktığını, bu “kırılgan temas”la darmadağın ve darmaduman olan benliğimi ve bakışımı zaman denilen şu spekülatif şeyin de kolay kolay toplayamayacağını baştan bilir, anlardın.

lakin zizek durmuyor, devam ediyor: “gerçek bir aşk da ancak bu tersine çevirme sayesinde ortaya çıkar: yalnızca ötekinin ‘agalma’sına hayran olduğumda sahiden aşık değilimdir, aşkın nesnesi olan ötekini kırılgan ve kayıp, ‘o şey’den yoksun bir şey olarak yaşadığım zaman, aşkım bu yitime rağmen ayakta kaldığında, evet o zaman aşığımdır.”

sana, senin şıp diye anlayacağın, yediğin haltı kafana kesinlikle dank ettirecek bir zizek öyküsü yazayım şimdi:

afrika’nın en güneyinde, beyaz-siyah çatışmalarının ortasında, copuyla nümayişçi bir zenci kadını kovalayan beyaz polis, duruverir aniden. ayakkabısı fırlamıştır kadının ayağından. gözgöze geldikleri bir anda drama hayata kendi eşsiz anlamını katar: polis eğilir yere, ayakkabıyı alıp kadına uzatır.

ayakkabım kaldı meydanın ortasında yonca.

gelip gelip siğecek kırılgan temas köpeği.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: